Inne

.

obrazek22-2

 

 

  • Wsparcie procesu zagnieżdżania się zarodka (ISMT) → prawdopodobieństwo zajścia w ciążę można zwiększyć poprzez użycie specjalnego nośnika wspomagającego implantację, który odpowiednio przygotuje endometrium na przyjęcie blastocysty (wczesne stadium rozwoju zarodka). Metodę tę można zastosować jedynie w połączeniu z przedłużoną hodowlą zarodków.

    Podczas poczęcia drogą naturalną, powstała w trakcie zapłodnienia nowa komórka zaczyna się dzielić i w tym samym czasie wędruje przez jajowód do macicy, aby tam się zagnieździć (mniej więcej po 5 dniach od owulacji). Po drodze nieustannie „komunikuje się” ze swoim środowiskiem za pomocą specjalnych nośników, które z wyprzedzeniem przygotowują endometrium do przyjęcia zarodka. Dwa bądź też trzy dni przed wykonaniem embriotransferu, bezboleśnie wprowadza się do macicy wyżej wymieniony nośnik, naśladując w ten sposób naturalny proces przygotowawczy. Pięciodniowy zarodek zostanie następnie przeniesiony do jamy macicy pacjentki. Metoda ISMT zwiększa szanse na poczęcie dziecka o 20%.  (za: www.unica.cz)

 

  • Iniekcja płynu nasiennego (SPI) →  świeżo zagnieżdżony zarodek posiada w połowie „obcy“ materiał genetyczny ojca. W celu uniknięcia odrzucenia zarodka, organizm matki musi wobec niego wytworzyć tolerancję immunologiczną.

    Zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy jest skomplikowanym procesem. Prawidłową implantację można wesprzeć poprzez użycie płynu nasiennego czyli ejakulatu pozbawionego plemników. W przeważającej części zawiera on wydzielinę z pęcherzyków nasiennych oraz wydzielinę z gruczołu krokowego. Skład płynu nasiennego może ograniczyć stany zapalne i reakcje immunologiczne organizmu, a tym samym wesprzeć proces implantacji zarodka. W dniu punkcji jajników, czyli pobrania komórek jajowych, płyn nasienny jest oddzielany od plemników (za pomocą tzw. metody wirowania). Następnie około 0,1 ml płynu zostanie przy użyciu cienkiego cewnika bezboleśnie przeniesiona do szyjki macicy. Plemniki natomiast posłużą do zapłodnienia pobranych komórek jajowych. (za: www.unica.cz)

 

.