IN VITRO A INNE WYZNANIA
.
.
.
In vitro w protestantyzmie
Protestantyzm pozwala na wszystkie formy in vitro. Dodatkowo, jest jedyną religią na świecie, która pozwala na przekazanie niepłodnej parze zarówno zarodka jak i oddzielnie plemników i komórek jajowych. Ograniczeniami mogą być tutaj jedynie:
– orientacja seksualna przyszłych rodziców (powinni być heteroseksualni)
– dbałość o zdrowie kobiety, która stara się o dziecko (ciąża nie może zagrażać jej zdrowiu).
In vitro w buddyzmie
Buddyzm nie sprzeciwia się zapłodnieniu pozaustrojowemu, jednak ma wątpliwości co do pewnych jego aspektów, dlatego parom, które mają problemy z poczęciem naturalnym dziecka poleca adopcję. Najpoważniejszy zarzut tej religii do in vitro polega na tym, że niewykorzystane jaja są niszczone, zamrażane dla ewentualnego późniejszego użytku lub używane w eksperymentach. Problemem dla wyznawców Buddy jest także niska skuteczność in vitro.
.
In vitro według świadków Jehowy
Świadkowie Jehowy pozostawiają kwestię tę do rozważenia we własnym sumieniu podkreślając przy tym ,że prawdziwi chrześcijanie wierzą, że życie zaczyna się w momencie poczęcia. Według nich w każdym wypadku, gdy nasienie nie pochodzi od prawowitego męża kobiety, mamy do czynienia z cudzołóstwem. Ponadto, zwracają uwagę na ważne pytania przed którymi muszą stanąć rodzice „dzieci z probówki”: Jak zareaguje syn lub córka, gdy się dowie, że swe narodziny zawdzięcza tak niecodziennej metodzie prokreacji? Czy dziecko powinno zostać poinformowane o swym pochodzeniu i czy należy mu pozwolić na nawiązanie kontaktu z genetycznym ojcem lub genetyczną matką?
.
.